Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont
portalFormulare.ro
Portal actualizat la 22 Februarie 2024

Majorare de 20 de lei pentru tichetele de cresa incepand din octombrie 2023

Raspuns oferit de Colectivul de autori Rentrop & Straton
Colectivul de autori Rentrop & Straton
07 Sep 2023
Ministerul Muncii a introdus in dezbatere un proiect de ordin care prevede majorarea cu 20 de lei a tichetelor de cresa pentru semestrul II al anului 2023. Daca acest proiect va fi adoptat, parintii vor beneficia de o suma mai mare incepand cu luna octombrie a acestui an.

Conform proiectului, „Pentru semestrul II al anului 2023, incepand cu luna octombrie 2023, valoarea sumei lunare care se acorda sub forma de tichete de cresa, stabilita potrivit prevederilor art. 33 din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 1045/2018, cu modificarile ulterioare, este de 620 lei”.

Asta inseamna o crestere de 3.33% fata de valoarea actuala, care este de 600 de lei.

Prin aceasta majorare, Ministerul Muncii isi propune sa sprijine mai mult familiile cu copii si sa le faciliteze accesul la serviciile de cresa, esentiale pentru dezvoltarea si buna crestere a copiilor.
Aceasta noua valoare a tichetelor de cresa va fi aplicata pana la sfarsitul anului 2023 si, de asemenea, va fi valabila in primele doua luni ale anului 2024.
Partile interesate pot sa isi exprime opinii sau sugestii pe aceasta tema in cadrul dezbaterilor organizate de Ministerul Muncii. Se asteapta ca proiectul sa fie adoptat in urmatoarele saptamani, dupa incheierea perioadei de consultari publice.

Tichetele de cresa se acorda in baza Legii 165/2018
Definirea tichetelor de cresa si utilizarea lor:
  • Sunt bilete de valoare oferite lunar angajatilor care nu beneficiaza de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului.
  • Pot fi folosite doar pentru plata taxelor cresei unde este inscris copilul.
  • Se ofera la cerere unuia dintre parinti sau tutore pe baza livretului de familie.
  • Asistentii maternali profesionisti si cei care gazduiesc copii in regim de urgenta nu pot primi tichete de cresa.
Valoarea si cumularea tichetelor:
  • Suma maxima care poate fi oferita sub forma de tichete de cresa este de 600 de lei pe luna pentru fiecare copil la cresa, urmand sa fie majorata la 620 lei pe luna pentru perioada octombrie 203 – februarie 2024.
  • Valoarea nominala a unui tichet este de 10 lei sau un multiplu de 10, dar nu mai mult de 100 lei.
  • Valoarea tichetelor de cresa se cumuleaza cu alte beneficii: alocatia de stat pentru copii si stimulentul de insertie la reluarea activitatii.
Valabilitatea si informatiile tichetului:
  • Fiecare tichet de cresa este valid doar daca contine:
    • Numele si adresa emitentului.
    • Perioada de valabilitate.
    • Interdictia de utilizare pentru alte bunuri sau servicii in afara celor de la art. 18 alin. (2) din Legea 165/2018: Tichetele de cresa pot fi utilizate numai pentru achitarea taxelor la cresa unde este inscris copilul. 
    • Numele, prenumele si CNP-ul salariatului beneficiar.
Aceste reglementari clarifica conditiile, valoarea si modul in care tichetele de cresa pot fi folosite pentru a sprijini angajatii cu copii mici, incurajand astfel continuarea activitatii profesionale in timp ce se asigura ingrijirea corespunzatoare a copiilor. 

x